Lowepro Protactic 350 aw – dlouhodobý test (recenze)

Protože jsem dostal už pár dotazů jaké vybavení používám, rozhodl jsem se napsat pár příspěvků na toto téma. Rozhodl jsem se začít vlastně od konce a to tím, kam ukládám fotovýbavu při výletech. Takže zde je recenze mého současného batohu.


První fotobatoh jsem si koupil před 5 lety, do té doby jsem tahal vše v klasickém batohu. V brašně foťák a v pouzdrech objektivy. Prošel jsem stovky recenzí a nakonec zvolil přístup “hurá do obchodu a vyberu si co mi sedne”. Jak z mého pohledu vybrat fotobatoh, tím se ještě budu zabývat v samostatném článku, ale prioritou pro mě bylo už tenkrát pár faktorů:

  • ochrana vybavení
  • funkčnost
  • odolnost/zpracování
  • pohodlí

Tenkrát to vyhrál Lowepro Protactic 350 aw (dnes je na trhu nová verze) . A lituju toho i po těch letech? Ani náhodou:). Vezmu to po mých prioritách

Ochrana vybavení (10/10)

Tento batoh je hodně odolný a už při prvním pohledu je jasné, že vybavení bude jako v peřince. Až má člověk pocit, že je to skořepinový batoh. Víko horní části je tvrdé a nejde prohnout. Látka je silná a pevná. Batoh perfektně drží tvar a nestane se, že by se při položení prohnul. I boky batohu jsou pevné a odolné. Vnitřní design je klasický, ale funkční. Měkčené přepážky poskytují vysokou flexibilitu a manipulace s nimi je skvělá. Bral jsem foťák i na těžší výlety, měl jsem ho na zádech i při několika ferratách a nikdy mne nenapadlo, že ho otevřu a bude cokoliv poničené.

V tomto ohledu nevidím naprosto slabinu.

Funkčnost (9/10)

To jak batoh funguje při focení je pro mě naprosto klíčové. Protactic má skvělé možnosti otvírání. Horní vstup, boční z obou stran, což je skvělé, oproti některým jiným modelům. A na konec můžete otevřít celá záda. V čem je celý tento systém skvělý?

Boční přístupy – používám tak, že mám v jedné straně místo pro foťák. Obvykle v té, kterou má na správnou ruku. V druhé straně nejpoužívanější objektiv. Ideální záležitost oproti batohům s jedním vstupem.

Horní vstup – horní víko je vyboulené a má v sobě malou kapsu, do které se vejde peněženka, mobil a drobnosti. Horní přístup je skvělý pro klasické použití jako u standardního batohu.

Zadní přístup – zamiloval jsem si ho na akcích, koncertech, svatbách. Prostě batoh otevřete na trávě a máte vše po ruce. Nemusíte se bát, že vám něco vypadá stranou, vše je rychle dostupné a přehledné. V tom mi třeba nevyhovuje Peakdesign Everyday backpack, i když je to skvělý batoh. Záda navíc ukrývají kapsu na notebook a organizér v průhledném provedení.

Všude pásky – co si každý zamiluje je ovšem systém pásků, které jsou našité na batohu. Systém převzatý z armádních batohů, který funguje. Na batoh prostě nacvakáte cokoliv a kamkoliv. Dostanete dokonce praktický obal na láhev, adapter na stativ a přesky na upevnění stativu, nebo i oblečení. Vše funguje skvěle. Tento systém mě prostě baví a je to největší přednost tohoto batohu.

4 malé kapsy – dvě menší kapsičky po stranách jsou super na baterie a na bederním pásu nás čekají další dvě kapsičky na drobnosti.
Jediné mínus je, že chybí více zapínacích kapes. To je prostě slabinou batohu. Musíte vše naplánovat tak aby se vešlo a je jich málo.

Popravdě nevím co bych mohl batohu vytknout v rámci funkčnosti. Vlastně se trochu bojím, že co mě tento batoh, tak to mi bude kdekoliv jinde chybět.


Odolnost/zpracování (10/10)

Tento batoh je prostě nezničitelný. Za pět let používání vypadá pořád jako nový. A to nejsem člověk, který by si s věcmi lámal hlavu. Jediný náznak opotřebení má vnitřní kapsa na zádech, která ovšem dostala zabrat od stativové destičky. Kvalitu zpracování vidíte prostě všude. To, že tělo batohu nepovolí jsem čekal. Je silně prošité. Strach jsem měl s popruhy. U jiné značky se mi stalo, že pod váhou vybavení povolily švy popruhů, ale možná to byl vadný kus. Protactic dostál svému jménu a drží.

Co mě těší. Látka se nešpiní.

Pohodlí (8/10 u verze I. – > 10/10 u verze II.)

Dostal jsem se k poslednímu bodu a to je pohodlí. Zde budou konečně i vámi očekávané mínusy:)

Záda – systém odvětrávání zad je skvělý. Příjemné zpracování, rychle schne. Je zde vidět, že Lowepro má zkušenosti s výrobou batohů nejen na focení. Záda jsou pohodlná a dostatečně komfortní i s notebookem v zadní kapse.

Popruhy – Jediná slabina, kterou první verze má. U druhé verze se Lowepro poučilo a popruhy jsou mnohem víc pohodlné. Neřežou, jsou vykrojené na správných místech a i bederní pás je silnější.

Někteří uživatelé si stěžují na pohodlí v rámci 100% naplněného batohu a o obavách z prostor kde je notebook, jestli je dobře chráněn. Já ten pocit nemám. Spíš je dobré si batoh na prodejně dobře změřit a rozmyslet se nad velikostí batohu.

Závěr

Pokud chcete ultimátní batoh, který něco vydrží. Neváhejte si vybrat Protactic. Je to batoh, který vás nezklame. Určitě najdete i zajímavé soupeře na trhu fotobatohů i s lepší cenou, ale je otázkou, jestli se vyplatí u fotobatohu šetřit, když v něm často nosíme techniku převyšujíci několikanásobek ceny batohu.

5 let jsem tento batoh nosil na zádech a stále slouží. I když nyní plánuji nový (větší), tak vím, že Protactic 350 aw u mě zůstane. Proč se zbavovat batohu, který je po 5 letech jako nový:).


20 let fotografování, fotograf eventů, krajiny a koncertů. Autor web fotonavody.cz.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Site Footer