9. Filipíny – Setkáme se s obry?

Sedíme v areálu jednoho z resortů blízko Donsolu a před námi zapadá slunce. Poslední paprsky se utopí v obzoru moře a tma umlčí stíny všude kolem nás. Popíjíme zdejší pivo a těšíme se na zítřek. Možná se setkáme s obry. Obry myslím Žraloky Obrovské.  Šance nějaká je, i když ne moc velká. Kdyby to nevyšlo,  alespoň se projedeme lodí okolo pobřeží. Je ráno. Večer jsme se dohodli s dvojicí, která má pokoj vedle nás a chce také za žraloky, že bychom se podělili o výdaje spojené s cestou. Pronájem lodě není zrovna levný a průvodci také ne. V potápěčském centru se registrujeme a následuje krátká instruktáž o tom, jak se v případě setkání s tímto tvorem chovat. Hlavně pozdravit, probleskne mi hlavou:). Instruktážní video je krátké a neudržíme se a při některých scénách propuká v místnosti smích. Na videu jsou sice užitečné rady jako  “4 metry od zadní ploutve”, “nekřížit žralokovi cestu”, ale zbytek je někdy velmi úsměvný. Ve videu vystupuje starosta, který zve všechny na ohňostroj, místní řiditel a samotní průvodci, kteří se zvláštně kření do kamery. Celkově to působí amatérsky, ale velmi od srdce. Je vidět, že žraloci nejsou pouze atrakcí, ale i velmi uctívaným tvorem zdejších vod. Konečně vyplouváme.

Naše loďka je zajímavá. Nikdy jsem na takové lodi nejel. Má místo pro 6 lidí + posádku. Je to vlastně obří kajak s kabinou a dvěma stabilizátory na bocích. Katamarán made in Filipíny. Vše z bambusu a dřeva. Dva muži nahazují pomocí lana motor a můžeme vyjet. Nyní vše závisí na dvojici na přídi. Zde je postavena konstrukce z prkna a bambusové trubky, na kterou první muž bez problému vyšplhá. Fascinující pohled na malou postavičku, která jednou nohou balancuje ve výšinách, jako provazochodec na bambusové tyči. Kdybych já, se svoji vahou, tento manévr provedl (ne, že bych se na to cítil:)), pravděpodobně bychom šli ke dnu. Filipínští muži jsou velmi malý a drobní. Ve  velkých tričkách se tak trochu ztrácejí. Druhý muž si stoupá na příď pod něj. Oba sledují celou cestu hladinu a hledají stíny žraloků. Plavba pokračuje a stále nic, bambusové stabilizátory rozrážejí klidnou hladinu moře.

Slunci občas nějaký mrak zkříží cestu, ale jinak se do nás pouští plnou silou. Po dvou hodinách hledání máme jasno. Dnes to nevyjde. Loď se otáčí a vrací se zpět. Můžeme se alespoň těšit z výhledů, které se nám nabízí. Písčité pláže poseté palmami. Chatrče z bambusu s palmovými střechami a rybáři na malých loďkách. Na obzoru se majestátně předvádí Mt. Maylon. Obrovská aktivní sopka, jejíž vrchol je schován v závoji mraků a páry. Občas na nás vykoukne a odfrkne si, aby o sobě dala vědět. Pozvolna přistáváme u našeho resortu a balíme na cestu dál. Obry jsme neviděli, ale určitě tady na nás budou příště čekat.

20 let fotografování, fotograf eventů, krajiny a koncertů. Autor web fotonavody.cz.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Site Footer